jakości powietrza - za stosunkowo niewielkie pieniądze.
Opiera się on na 20 stacjach pomiarów stężeń pyłów wykorzystujących lasery,
danych z ogólnokrajowego monitoringu środowiska oraz modelowaniu matematycznym. Samorząd nie chce jednak poprzestać na samym monitorowaniu jakości powietrza i zamierza refundować mieszkańcom wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne.
Dr Wojciech Rogala z firmy Atmoterm, która wdrożyła system, wyjaśnił, że łączy on informacje z wielu źródeł, czyli dane z detektorów laserowych mierzących poziom stężenia pyłu zawieszonego oraz modelowania matematycznego, z uwzględnieniem temperatury i wilgotności powietrza. Wszystko to połączone z jest informacjami z Państwowego Monitoringu Środowiska. Dzięki temu uzyskiwane dane są bardzo wiarygodne.
Rozmieszczenie czujników w wielu miejscach ma umożliwić urzędnikom podejmowanie działań zaradczych wtedy i w tych częściach miasta, gdzie efekt będzie największy.
Sieć detektorów tworzono od listopada. Teraz urzędnicy mają dostęp do portalu z bieżącymi danymi z pomiarów. Niewykluczone, że wkrótce te informacje w czasie rzeczywistym będą docierać także do mieszkańców.
Dąbrowa poważnie bierze się za smog
Samorząd nie poprzestaje na nowoczesnym monitoringu, ale chce też podjąć konkretne działania zaradcze.
Radni mają głosować projekt uchwały, dotyczącej walki z zanieczyszczeniem powietrza.
Ma ona zachęcać mieszkańców do wymiany pieców na nowocześniejsze, przyłączania się
do sieci ciepłowniczej, korzystania z gazu, oleju opałowego, ogrzewania elektrycznego, pomp ciepła i kolektorów słonecznych. - W myśl uchwały miasto będzie refundowało
100 proc. inwestycji do kwoty 8 tys. zł.
źródło: http://businessinsider.com.pl/wiadomosci/dabrowa-gornicza-wprowadza
-innowacje-w-walce-ze-smogiem/x0cf7vy